http://www.yildizdagi.com/

19 Ocak 2021 Salı

Köylerde çöpleri Özel İdare toplayacak

koylerde-copleri-ozel-idare-toplayacak

Sivas İl Özel İdaresi; "Köylerimize Hizmette Şimdi Sıra Temizlikte" sloganı ile merkez ve ilçe köylerimizin, katı atık ve evsel katı atıkların uygun periyotlarla toplanmasını sağlamak amacıyla yürüttüğü projenin startını Yakupoğlan Köyü'nde düzenlediği törenle verdi.
27 Haziran 2015 Cumartesi 11:58

   

Sivas İl Özel İdaresi; "Köylerimize Hizmette Şimdi Sıra Temizlikte" sloganı ile merkez ve ilçe köylerimizin, katı atık ve evsel katı atıkların uygun periyotlarla toplanmasını sağlamak amacıyla yürüttüğü projenin startını Merkeze bağlı Yakupoğlan Köyü'nde düzenlediği törenle verdi.  

 

  

Sivas İl Özel İdaresi  köylerde çöp toplama işlemleri için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nü kurarak bu hizmetlerin düzenli ve planı yapılmasını sağlayacak. Öncelikli olarak yerleşik nüfusu 100 ve üzeri olan köyler ve bağlı mezralar ile hizmet alanı içerisindeki köylerin imar sınırları içerisindeki yerleşim alanları,  kaplıcalar, mesire alanları, köy meydanı, sokak, pazar yerlerindeki evsel katı atık, inşaat atığı, tıbbi atık ve ambalaj atıklarının toplanması, çöp sahasına nakli ve depolanmasını sağlayacak.  

 

  

 

Törene Vali Âlim Barut, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, ilçe kaymakamları, il protokolü, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

  

 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, idaremizin ilimizde birçok alanda hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, "Başta kırsal altyapı olmak üzere eğitimden, sağlığa, kültürden, emniyete, ilimizin her köşesine hizmet götüren yatırımcı bir kurumuz. Ülkemizde Konya'dan sonra en geniş ikinci coğrafyasına sahip olan bir ilde çalışmanın bir takım zorlukları var. Ama idaremizin almış olduğu güçlü kararlar, uyguladığı metotlar,  güçlü yapısı ve yerinde yönetim anlayışını benimsemesi ile kırsalda en iyi şekilde faaliyet göstererek yoluna devam etmektedir." dedi. 

 

 

 

İlimizdeki bin 238 köyümüzde yaşayan vatandaşlarımıza daha temiz bir çevre sunmak için 3 yıl içinde bütün yerleşim yerlerinde çöp toplama işlerini yürütmek için bir planlama dâhilinde çalışmalarına başladığını belirten Ayhan "2015 yılında Akıncılar, Altınyayla, Suşehri,  Şarkışla ilçelerimiz ile merkez köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın çöplerini toplayacağız. Yaptığımız planlamalar sağlıklı toplum temiz çevre anlayışı içerisinde hareket ederek 3 yıl içinde bütün köylerimizde çöp toplama işlerini yapacağız. Diğer yandan kırsala yönelik sürdürdüğümüz diğer çalışmalarla köylerimizin imar planlamasını gerçekleştirmek için faaliyetlerimize başlayacağız. Köylerimizde vatandaşlarımızın içme sularını tasarruflu ve verimli kullanmaları amacı ile su sayacı projemiz de hayata geçiriyoruz." diye konuştu. 

 

 

 

Köylerimizi daha yaşanılabilir mekânlara dönüştürebilmek için çocuk oyun alanları, sosyal donatıları ve imar planları ile yeni bir görünüm kazanacağını belirten Ayhan, "Ülkemizde köylerde katı atık toplama işleri birkaç ilde gerçekleştiriliyor. İdaremizde köylerde çöp toplama işlerini yaparak her yönü ile ilkleri gerçekleştiriyor. İnşallah daha temiz çevre ve sağlıklı toplumlar oluşturmak için sürekli çalışmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda;  6 çöp toplama kamyonu, bin 400 adet çöp konteyneri ve bu hizmet için 6 şoför ile 12 işçi ilk etapta çalışmalara başlayacaktır. Merkez ilçede 100 ve üzeri olan 79 köyümüzde ilk etapta bin 53 konteyner dağıtımı yapılacaktır.  Bu hizmetlerimizin yerine getirilmesinde emeği geçen başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz'a, milletvekillerimize, yaptığımız çalışmalarda bizlere destek veren ve ufkumuz açan Sayın Valimiz Âlim Barut'a, İl Genel Meclis Başkanımıza ve üyelerimize, ilçelerimizde idaremizin işlerinin koordine eden kaymaklarımıza ve personellerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.  

 

 

 

Daha önce İl Genel Meclis Üyesi olarak İl Özel İdaresi'nde görev yaptığını ifade eden Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise; idaremizin özellikle kırsal alt yapı olmak üzere birçok hizmeti yerine getirerek Sivas'ta çok büyük yatırımlara imza attığını belirterek, "İl Genel Meclisi üyesi olarak görev yaptığım ilk yıllarda köylerimizde çöp toplanacağını hayal dahi edemezdim. Bugün kısa bir süre içerisinde bu hizmetlerin gerçekleştirilmiş olması İl Özel İdaremizin ne kadar önemli işler yaptığını bizlere gösteriyor. Bu işlerin yapılmasında emeği geçen Sayın Valimize, Genel Sekreterimize ve ekibine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.  

 

  

 

'Çevre; miras değil gelecek nesillerin emanetidir' sözünden hareketle yaşadığımız çevreyi korumak zorunda olduğumuza işaret eden Vali Âlim Barut, "Şehirde ne varsa köyde de olacak sözü artık gerçek olmaya başladı. Şehirlerimizde yapılan birçok hizmet bugün köylerimizde de yapılıyor. İdare olarak görevimiz köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın çöplerini toplamaktır. Hiçbir hizmet halkta karşılık bulmadığı takdirde başarıya ulaşmaz. Onun için bu yapılan hizmetlere önce vatandaşlarımızın sahip çıkması gerekiyor. Aksi takdirde ne kadar çalışırsak çalışalım köylerimizde temiz bir çevre oluşturmamız mümkün değil. Dolayısıyla 5 ilçede gerçekleştirilecek olan çöp toplama işine muhtarlarımız başta olmak üzere köy halkının da yardımcı olmaları gerekiyor. Devlet olarak bu işler için milyonlarca harcama yapacağız. Bu hizmetin vatandaşlarımıza, çevremize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize, İl Genel Meclis Başkanımıza ve üyelerine ve İdaremizin personellerine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Törenin sonunda İl protokolü, merkez köy muhtarlarına çöp konteynerlerini ve proje mahsus belgelerini taktim etti.  

 

 

 

 

 

 

 

  Haber okunma sayısı: 1861

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER