http://www.yildizdagi.com/

22 Eylül 2020 Salı

5. GELENEKSEL YILDIZ DAĞI ZİRVE TIRMANIŞI

5-geleneksel-yildiz-dagi-zirve-tirmanisi

4 EYLÜL SİVAS KONGRESİ 98. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA 5.ULUSAL YILDIZ DAĞI TIRMANIŞI 9-10 EYLÜL 2017 TARİHİNDE DÜZENLENECEK.
25 Ağustos 2017 Cuma 16:264 EYLÜL SİVAS KONGRESİ 5. GELENEKSEL YILDIZ DAĞI ZİRVE TIRMANIŞI

 ( 09 – 10 Eylül 2017 )

 

       Tarihin her döneminde hür ve bağımsız yaşayan Türk Milleti’nin o zor günlerinde, “Ya İstiklal Ya Ölüm” anlayışını vatan sathına yaymak, egemenliği kayıtsız şartsız Türk Milleti’nin kendisine tevdi etmek üzere 19 Mayıs 1919’ da tutuşturulan bağımsızlık meşalesi Sivas’ta güç bulmuştur. 4 Eylül 1919 tarihinde Mustafa Kemal ATATÜRK başkanlığında Sivas’ta toplanan Ulusal Kongre ile Cumhuriyet’in temelleri Sivas’ta atılmıştır. Bu durumu Mustafa Kemal ATATÜRK kongre salonunda, “ Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verilmiştir.” vecizesiyle ifade etmiştir.Cumhuriyet tarihimiz açısından bu denli önem taşıyan Sivas Kongresi, ilimizde her yıl büyük bir heyecan ve coşku ile kutlanmaktadır. Kutlama programı çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerle, o günün gurur ve heyecanı Sivas halkınca tekrar yaşanmaktadır.

Sivas Valiliği’nin koordinasyonunda, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu), Gençlik Hizmetleri ve Spor İl MüdürlüğüDağcılık İl Temsilciliği ve SİVDAK ( Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü) ile birlikte düzenlenen “Sivas 4 Eylül 5. Geleneksel Yıldız Dağı Zirve Tırmanışı – 2017”; ilimize yaklaşık 60 Km. uzaklıktaki YILDIZ DAĞI zirvesine yapılacaktır.

 

Yıldız Dağı, Sivas İli sınırları içerisinde bulunan, 2.552 metre yükseklikte kıtaların yükselmelerine bağlı olarak oluşmuş bir kıvrım dağıdır.  Yıldızeli ilçesi adını bu dağdan almıştır. Dağın zirvesinde Hitit döneminden kaldığı sanılan kale kalıntıları vardır.  Yıldız Dağı’nın adını, Nuh peygamberin Tufan sırasında verdiğine dair bir efsane vardır. Bu efsaneye göre, Nuh Peygamber Tufan’da meşhur gemisiyle Yıldız dağının üzerinden giderken birden gemisinin altı bir kara parçasına değer. Bunun üzerine Nuh Peygamber, “Yıldız’a mı değdin ey mübarek” der. Böylece bu dağın adı ‘Yıldız’ olarak kalır.

Yıldız Dağı volkanik bir yapıda olmasına rağmen, zirvesinde belirgin bir krater ya da kaldera oluşumu yoktur. Dağın eteklerindeki Yakupoğlan’a bakan yamaçlarında sık meşe ormanlarının varlığı bilinmekte ise de zamanla ağaçlar bilinçsizce kesildiğinden geriye bodur ve cılız ağaç toplulukları kalmıştır. Zirveye yakın kesimlerde iri kaya parçalarından oluşan son püskürme alanları vardır. Ancak zirve kesimi dâhil dağ bu mevsimde tırmanış açısından hiçbir zorluk içermemektedir. Tokat ili tarafına bakan kuzey ve batı yamaçlarında ise hâlâ sık meşe ormanları yer almaktadır.  Yıldız Dağı’ndaki yaban hayatı daha çok bu ormanlık kesim içerisinde sığınak bulabilmektedir. Ormanlık alanda yaban domuzları ve özellikle de ayılara rastlanmaktadır.

Zirve yakınında 2.540 metrede rastlanan kale kalıntılarının hangi döneme ait olduğu konusunda kesin bir bilgi olmamasına rağmen Hititler dönemine ait olduğu varsayılmaktadır. Zirvenin kuzeye bakan tarafında sağlam küçük bir sur duvarı, odalar, koridorlar, ocak yıkıntıları yer almakta. Kale yıkıntısının yine batıya bakan yamacında, zirveye çok yakın bir noktada saklı bir su kaynağı bulunmaktadır.

 

4 EYLÜL SİVAS KONGRESİ 5. GELENEKSEL YILDIZ DAĞI ZİRVE TIRMANIŞI

 ( 09 – 10 Eylül 2017 )

 “5. Ulusal Yıldız Dağı Tırmanışı Sivas-2017” programı, Sivas Valiliğinin koordinasyonunda, Türkiye Dağcılık Federasyonu, Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Dağcılık Sivas İl Temsilciliği ve SİVDAK ( Sivas Doğa Sporları Arama Kurtarma Kulübü ) ile birlikte yapılacaktır. 4Eylül Sivas Kongresinin 98. yıldönümü etkinlikleri kapsamında yapılacak olan zirve tırmanışı, Sivas’a 60 km. mesafedeki ( 2.552 m. Rakımlı ) YILDIZ DAĞI’na düzenlenecektir.

1.       GENEL KONULAR

·         Ulusal Yıldız Dağı Zirve Tırmanışı, kulüpler ve ferdi sporculara açık olup, 2017 yılı vizeli Lisans zorunludur.

·         Faaliyet Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (http://sivas.gsb.gov.tr) , Türkiye Dağcılık Federasyonu (www.tdf.gov.tr) ve SİVDAK (www.sivdak.org.tr ) internet sitesinde yayınlanacaktır.

·         Faaliyete katılacak olanlar 05 Eylül 2017 tarihine kadar sivdak@sivdak.org.tr veya sgezegen@gmail.com e-posta adresine katılımcı listelerini bildireceklerdir.

·         Katılımcılar kamp malzemelerini kendileri getireceklerdir.

·         Kamp alanına ulaşım düzenleme komitesince sağlanacaktır. Katılımcılara bir günlük kumanya verilecektir.

·         Gerekli olduğu durumlarda faaliyet programında değişiklik yapmaya Dağcılık Sivas İl Temsilciliği yetkilidir.

1.       FAALİYET PROGRAMI

09 EYLÜL 2017 CUMARTESİ

·         Katılımcıların kayıtları, 09 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 15:00’ e kadar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 4 Eylül Spor Salonunda yapılacaktır.

·         Saat 15:30’ da Sporculara verilecek olan tişörtler giyilerek, tam donanımlı dağcılık kıyafetleri ile spor salonundan Atatürk Anıtı’ na kadar kortej yürüyüşü yapılacaktır. Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacaktır.

·         17:00’ de YILDIZ DAĞI kamp alanına hareket. (Hareket yeri: Cumhuriyet Meydanı.)

·         18:00 – 19:00 kamp alanına varış, kamp hazırlıkları ve çadırların kurulması.

·         20:00 – 21:00 Akşam yemeği.

·         21:00 – 23:00 Kamp ateşi

·         23:00 sessizlik ve yatış

10 EYLÜL 2017 PAZAR

·         05:00 Kalkış ve Kahvaltı.

·         06:00 Zirve tırmanışının başlaması.

·         09:30 Zirveye varış

·         10:30 Zirveden inişe geçilmesi

·         13:30 Kamp alanında katılımcılara hatıra madalyonu dağıtımı ve kapanış.

·         14:00 Kampın toplanması ve Sivas’a hareket.

NOT  : Kamp alanına ulaşım ve ikramlar Organizasyon Komitesince karşılanacaktır.

İRTİBAT  :

·         0 532 3172225 TDF Sivas İl Temsilcisi Ahmet HASDEMİR

·         0 532 355 23 64 HİS Sivas İl Temsilcisi Mehmet BAYSAL

·         0 533 966 56 61 SİVDAK Yönetim Kurulu Bşk.  Burhan AKKAYAHaber okunma sayısı: 2102

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
179 hit, 62 ziyaretçi, 69 ziyaret
Toplam:
91338 hit, 30233 ziyaretçi, 37488 ziyaret