http://www.yildizdagi.com/

26 Kasım 2020 Perşembe

Çeltek Baba Türbesi

celtek-baba-turbesi

Çeltek Baba: Adak yeri Karaçayır bucağına bağlı Çeltek köyündedir. Buraya akıl ve sinir hastalarının yanı sıra çocuksuz/kısır kadınlar da getirilir. Çeltek Baba’nın türbesinden alınan toprak suda ezilerek kısır kadına içirilir.
02 Kasım 2013 Cumartesi 16:03

Çeltek Baba Türbesi

 

Sivas Yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin ikinci büyük ili, mezralar hariç 1285 köyüyle,Türkiye’nin en fazla köyüne sahip olan Sivas, yüzyıllar boyu pek çok kültüre beşiklik yapmış bir yöremizdir.

1071 Malazgirt zaferinden sonra akın akın, literatürde Diyar-ı Rum olarak adlandırılan Anadolu’ya gelen Horasan erenleri, Sivas yöresinde de faaliyet göstermişler; halkın üzerinde Ahmet Yesevî düşüncesini hakim kılmaya çalışmışlardır. Anadolu’nunOnların gayretleri sayesindedir ki, Anadolu hatta Rumeli, manen fethedilmiş, böylece gelecek için sağlam zemin hazırlanmıştır.

Anadolu Abdalları, Anadolu Gazileri, Anadolu Ahileri ve Bacıları olarak bilinen dört zümre, gerçekten de Anadolu’nun inşasında önemli işler başarmış, inanç yönünden sağlam temeller atmışlardır. Sayılamayacak derecede mevcudu olan bu zatlara ait gerek

Anadolu’da ve gerekse Rumeli’de bugün yüzlerce yatır vardır. Bunlara başta abdal, eren, ermiş, evliya, gazi, pir, seyyid ve şeyh olmak üzere âhit, âlim, baba, dede, şehit, veli, zâhit gibi isimler verilmiştir.


Yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevî üstünlüklere sahip kişilerdir, bu zatların yoğun faaliyet gösterdikleri yörelerden birisi de Sivas’tır.

 

Çeltek Baba: Sivas’ın Çeltek köyünde yatmaktadır. Mezarı köydeki caminin avlusundadır. Horasan’dan yanındaki asker ve müritleriyle büyük mücadeleler sonrası buraya gelip mekân tutmuştur. Cumhuriyetin ilanına kadar civar köylerin öşürü buraya verilmiş, hatta Sivas’tan da 9.000 kuruş gönderilirmiş. Yıldızeli’nin Salâvat köyünde yatmakta olan Seyit Baba, Şaban köyündeki Şaban Dede ile kardeştir.

 

Türbeleri ziyaret etme pek çok sebebe dayanır. Başta hastalar götürülmekle beraber, bahtının açılmasından başarılı olmayı murat edenlere kadar nice insanın gittiği yerlerdir. Dilek ve icraatlarında samimidirler. Buralara gidenler, biraz sonra ele alacağımız gibi birtakım pratikler yaparlar. Olumlu sonuç alanlar, aynı istek veya rahatsızlıkta olanlara burayı şiddetle tavsiye ederler.

Buraya akıl, sinir hastalarının yanı sıra felçli, saralı hastalar ve  çocuksuz/kısır kadınlar da getirilir. Çeltek Baba’nın türbesinden alınan toprak suda ezilerek kısır kadına içirilir. Türbenin yakınındaki soğuk suda yıkanıp aptes alır, camide yatarlar.


Türbe ziyaretleri birtakım uygulamaları da beraberinde getirir. Samimiyetiyle okunan dua veya sureler yeterli değildir. Temeli Şamanizm inancına kadar giden ve doğrudan taş, su ve ağaç kültüyle ilgili bazı pratiklerin yapıldığı da bir gerçektir. Şamanizm’in bakiyesi olarak gördüğümüz bu inanç ve davranışlar, İslamî bilgi ve inançla bütünleşmiş olarak kendisini göstermektedir. 

 


Kaynaklar:turkoloji.cu.edu.tr/HALK%20EDEBIYATI/dogan_kaya_sivas_anadolu_erenleri.pdfHaber okunma sayısı: 6470

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

celtek-baba-turbesi

Çeltek Baba Türbesi

02 Kasım 2013 Cumartesi 16:03

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
50 hit, 30 ziyaretçi, 33 ziyaret
Bu ay:
382 hit, 214 ziyaretçi, 228 ziyaret
Toplam:
92105 hit, 30700 ziyaretçi, 37989 ziyaret