http://www.yildizdagi.com/

19 Ocak 2021 Salı

Sivas Çeltek Derneği Kuruldu

sivas-celtek-dernegi-kuruldu

Sivas Merkez Çeltek Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 16 Eylül 2015 tarihinde TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın Katılımıyla Açıldı.
12 Mayıs 2016 Perşembe 16:26


Adını
Çeltek Baba türbesinden alan Çeltek Köyü, Sivas’ta ikamet eden Çeltek köylülerinin ortak bir duygu etrafında bir araya gelerek, eğitim, kültür, sosyal yardımlaşma ve dayanışmalarını amaçlayan dernek çatısı altında birleşti. Sivas Merkez İnönü Mahallesi Kazancılar Caddesi Manolya Apartmanı numara 38’de 16 Eylül 2015 günü TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın katılımı ile hizmete başladı. Dernek Açılışına TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Sivas Ak Parti İl Başkanı Ziya Şahin,Yıldız Belediye Başkanı Mahmut Aktaş,Sivil toplum kuruluşlarının başkanları,dernek başkanları,köy muhtarları ve yoğun bir katılımla açılmıştı.

Sivas Merkez Çeltek Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı Hasan ÇELİK Çeltek Köyü Derneği olarak gerçekleştirmeyi planladıkları, Dernek Tüzüğünde de yer alan amaç ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Dernek Başkanı Hasan ÇELİK Derneğimizin öncelikle Sivas’taki köylülerimizin bir dernek çatısı altında birleşmesi, örf adet, gelenek göreneklerimizin yaşatılması ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma genel amaçları doğrultusunda kurulduğu belirti.

Başkan ÇELİK Dernek tüzüğünde yazılı şekli ile Dernek, Sivas Merkez Çeltek Köyü’nün eğitim, kültür ve sosyal yönden geliştirilmesi, çevre yönünden güzelleştirilmesi, yurt içi ve yurt dışında ikamet eden bu köylüler arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı gerçekleştirmek amacı ile kurulduğunu ‘

Bu genel amaçların hayata geçirilmesi için tüzüğümüzde neleri yapmayı planladığımızı daha açık bir şekilde ifade ederek madde madde aşağıdaki amaçları nı sıraladı;1-SMS grubu kurmak, internet sitesi kurmak; Tüzüğümüz yazılı olan bu amacımız gerçekleşmiştir. Bu sayede toplu mesaj yoluyla köylülerimizle anlık bilgi ve haber paylaşımı yapma imkânı sağlanırken, internet sitemizle dünyanın her yerinde yaşayan köylülerimizin köyümüz hakkında haber alması ve duygu, düşüncelerini yazarak tüm köylülerimizle paylaşmasına olanak sağlanmıştır.

2-Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek;  Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle şehirde yaşayan köylülerimizin en çok ihtiyaç duyduğu konularda devlet yetkilileri ya da uzmanlar davet edilerek dernek merkezimizde konferans vermeleri sağlanabilir. Örneğin çalışanların yasal haklarını öğrenmeleri amacıyla Sivas İş-Kur Müdürlüğünden bir yetkili ya da bir Avukat tarafından konferans vermesi sağlanabilir. Ayrıca istek olması halinde meslek edindirmeye yönelik Halk Eğitim Merkezi tarafından her konuda kurs açılması sağlanabilir.

3-Her türlü teknik araç ve gereci ve demirbaş malzemelerini temin etmek; Dernek merkezimizde gerekli olan malzemeler alınmış olup, Eylül 2016’da açılacak olan lokal için de gerekli olan ihtiyaç malzemeleri şimdiden temin edilmeye başlanmıştır.

4-Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için lokal açmak; Bilindiği üzere derneğimizin kurulmasında en önemli gerekçelerden birisi hiç şüphesiz Sivas’taki köylülerimizin boş zamanlarını aynı mekanda geçirebilmeleri amacıyla bir lokal açılması olmuştur. Ancak yasalar gereği lokal açılabilmesi için derneğin resmi olarak açılmasından itibaren bir yıl geçmiş olma şartı bulunduğu için ne yazık ki açılamamıştır. Derneğimiz 16 Eylül 2015 tarihinde resmen açıldığı için bir yıl sonra yani 16 Eylül 2016 tarihinde bu yasal süre dolmuş olacaktır. Bu sürenin bitiminde gerekli yasal prosedürler yerine getirilerek dernek merkezinin alt katında lokal açılması planlanmıştır. Bunun için gerekli hazırlıklar yapılmakta, ihtiyaç duyulan araç gerek ise şimdiden temin edilmeye çalışılmaktadır.

5-Yemekli, ya da yemeksiz toplantılar, konser, sergi, spor, gezi, piknik ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek; Bu kapsamda bu yıl için ramazan ayında toplu iftar yapılması planlanmıştır. Ancak köylülerimizden istek gelmesi halinde Çeltek Köyü civarında davullu zurnalı köy şenliği şeklinde topluca piknik yapılması da planlanabilir. Ayrıca yine köylülerimizin istek ve arzuları doğrultusunda dernek merkezinde türkü geceleri düzenlenebilir. Gençlerimizin istekleri doğrultusunda spor turnuvaları düzenlenebilir ya da köyümüz adına takımlar oluşturularak Sivas Belediyesi tarafından yapılacak olan turnuvalara katılım sağlanabilir.

6-Dernek faaliyetleri için ihtiyaç duyulan taşınır, taşınmaz mal satın almak, kiralamak; Bu kapsamda dernek merkezimiz kiralanmıştır. Ancak derneğimizin kalıcı hale gelebilmesi için uzun vadede en önemli amacımız kendi yerimize sahip olmamızdır. Bu amacın gerçekleşmesi şimdilik bir hayal gibi görünse de uzun vadede mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir hayaldir. Zira derneğin kurulması da aslında bir hayaldi… Böyle bir hayalin kurulması bile derneğimizin geleceği için son derce önemlidir.

7-Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak; Tüzüğümüzde temsilcilik ya da şube açılması düzenlenmiştir. Köylülerimizin yoğun olarak yaşadıkları illerde istemeleri halinde şube açılması yasal olarak mümkündür. Ancak bu yönde bir talep olmaması halinde doğrudan şube açılması söz konusu değildir.

8. Çeltek köyünün çevre yönünden güzelleştirilmesi ve Çeltek Baba Türbesi ziyaretçileri için misafirhane ve köy konağı yapılması için Belediye, diğer kamu kurumları, vakıflar ile sivil toplum örgütleri nezdinde girişimlerde bulunmak;

 Daha önce de haber olarak paylaşıldığı üzere Tüzüğümüzde yazılı olan bu amacı gerçekleştirmek için Sivas İl Kültür Müdürlüğüne ve Sivas İl Özel İdare’ye dernek adına Dernek Başkanı Hasan ÇELİK imzasıyla dilekçe verilmiş olup, dilekçemize cevap olarak bu konuda Bakanlıktan ödenek istendiği şeklinde dönüş yapılmıştır. Dolayısıyla bu konudaki gelişmeler Derneğimiz tarafından internet sitemizde paylaşılacaktır.

 9.Amacın gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ve kanunların yasaklamadığı her türlü faaliyette bulunmak; Derneğimizin genel amaçları doğrultusunda yapılması gereken ne varsa yasalar çerçevesinde bu konuda faaliyette bulunmak da yine tüzüğümüzde belirtilmiştir. Dolayısıyla Derneğimizin Tüzükte yapılmasını planladığı amaçlarını bu şekilde özetlemek mümkündür. Derneğin resmen kurulmuş olması, dernek merkezinin oluşturulmuş olması, toplu mesaj sisteminin ve internet sitesinin kurulmuş olması hedeflerimizin hızla gerçekleştiğini göstermektedir. Bu nedenle gerçekleşen hedeflerin bundan sonra gerçekleşeceğine inandığımız diğer hedeflerin de teminatı olduğunu söylememiz mümkündür.’dedi

Çeltek Köylülerinin maddi manevi destekleriyle kurulan derneğin bugün itibari ile 170 olduğu belirten Başkan Hasan Çelik, Ülke genelinde yaşayan köylülerinin katılımı ile beklediğimiz üye sayımız ise 300 olduğunu söyledi.

Sivas Merkez Çeltek Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı Hasan ÇELİK Köyümüz ve köylülerimiz için her şeyin en iyisi için mücadele eden derneğimizin köylülerimizin fedakâr duyguları ve ortak çabaları ile her geçen daha iyi şeyler yapacağına olan inancımız tamdır dedi.

Çeltek Derneği Web Sitesi;  www.sivasceltekkoyudernegi.com/


Bizlerde Yıldız Dağı Haber olarak Sivas Merkez Çeltek Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Hayırlı ve Uğurlu Olmasını Temenni eder,  Başkan Hasan ÇELİK ve Yönetimine Başarılar Dileriz.Haber okunma sayısı: 2158

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Sivas Çeltek Köyü Dernek Başkanı Hasan ÇELİK

    Misafir 12 Mayıs 2016 16:45 Yıldız dağı habere çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakasından dolayı İnşallah Kurulan köy dernekleri inşallah yöremiz için hayırlı olur slm ve saygılarımla.

DİĞER HABERLER

sivas-celtek-dernegi-kuruldu

Sivas Çeltek Derneği Kuruldu

12 Mayıs 2016 Perşembe 16:26

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS